PL-BY-UA 2014 - 2020

Назва: Захаванне і папулярызацыя агульнай культурнай спадчыны праз музейную дзейнасць

Тэрмін рэалізацыі: 01.07.2020 -28.02.2021 гг.

Арганізацыі-выканаўцы:

1. Дзяржаўная ўстанова культуры "Хойніцкі раённы краязнаўчы музей" (Беларусь);
  2. Асацыяцыя мясцовага самакіравання Еўрарэгіён Буг (Польшча).

Геаграфія: Гомельская вобласць, Хойніцкі раён

Ідэя рэалізацыі сумеснага праекта з мэтай папулярызацыі мультыкультурнай спадчыны "малых радзім" сярод іх жыхароў і турыстаў паўстала ў 2017 годзе падчас навучальнага візіту прадстаўнікоў Хойніцкага раёна ў Еўрарэгіён Буг у Польшчы.

90 % бюджэту інвесціруе ЕС, 10 % - сафінансаванне атрымальнікаў гранта прапарцыйна вызначанай для кожнага з іх долі.

У ліку асноўных мерапрыемстваў:

1. Правядзенне двух міжнародных канферэнцый.
  2. Дадатак экспазіцыі музея "Гісторыя сядзіб Хойніцкага раёна": набыццё мэблі і прадметаў канца XIX стагоддзя (круглы стол, крэслы, настольныя гадзіннікі, ажурны парасон, веер для дам, два манекены для касцюмаў XIX стагоддзя).
  3. Стварэнне і выраб турыстычнага даведніка "Тры сядзібы", у якім будуць апісаны гістарычныя падзеі, людзі, фотаматэрыялы, звязаныя з кожнай з сядзіб.
  4. Стварэнне і выраб паказальніка "Тры сядзібы".
  5. Стварэнне інфармацыйных шчытоў з інфармацыяй аб трох сядзібах і планіроўка іх размяшчэння.

Мэты і задачы праекта: павялічыць колькасць наведвальнікаў мэтавых музеяў у выніку новых формаў прасоўвання, развіцця турыстычнага маршруту, абсталявання музеяў новымі экспанатамі і мультымедыйнай тэхнікай, абмен вопытам паміж супрацоўнікамі музея з рэгіёнаў, якія ўдзельнічаюць у праекце.

Жыхары рэгіёнаў і турысты змогуць скарыстацца прадукцыяй праекта. Трансгранічны характар дазволіць павялічыць колькасць наведвальнікаў музеяў, асабліва сярод трансгранічных турыстаў.